top of page
Znak obce

V lednu roku 2011 zadalo zastupitelstvo obce tvorbu znaku a vlajky pro naši obec. Návrh zpracoval Mgr. Jan Tejkal (Heraldická tvorba Ostrava). Obci bylo předloženo několik variant, z nichž byla zvolena finální verze (č. 15).  Návrh znaku a vlajky  byl předán Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, která ho v listopadu 2011 schválila.  K předání dekretu symbolů obce, předsedkyní Poslanecké sněmovny, došlo v lednu  2012.

Znak obce vybíralo z návrhů předložených heraldikem zastupitelstvo obce. Z níže zveřejněných návrhů zastupitelstvo obce vybralo pět znaků o kterých se mohlo veřejně hlasovat a podpořit je. Z těchto pěti návrhů byl vybrán zastupitelstvem finální znak obce s přihlédnutím k veřejnému hlasování.

Veřejné hlasování bylo ukončeno k 24.04.2011.

Celkové výsledky veřejného hlasování k návrhu znaku a vlajky obce Doubravčice:

návrh č. 15..................219 hlasů

návrh č. 3....................20 hlasů

návrh č. 6....................14 hlasů

návrh č. 9......................9 hlasů

návrh č. 5......................1 hlas

Z předložených návrhů byl zastupitelstvem obce, s přihlédnutím k veřejné anketě, zvolen návrh č. 15.
Následně bylo zažádáno o schválení a udělení symbolů (červen 2011).

Návrh znaku obce

Návrh znaku obce vychází v intencích zásad heraldické tvorby z doloženého obrazu historické pečeti obce a reflektuje také další motivy z historie a geografie obce, přičemž počítá i s uplatněním tzv. mluvícího znamení vyjadřujícího název obce.

 

Mluvící znamení má ve variantách návrhu znaku logicky dominantní postavení. Název obce, který je v toponomastické literatuře vykládán od polohy obce v blízkosti menšího dubového lesa, je variantně vyjádřen prostřednictvím figury dubu, nebo figury dubového listu.

 

Na pečeť obce odkazuje jednak figura obilného klasu přítomná variantně v počtu jednoho, dvou či čtyř klasů a jednak figura jeleního paroží, která současně může připomenout také erb vladyckého rodu z Hoholic s figurou jelena, jehož příslušníkem mohl být Hrozek z Hoholic, který se v roce 1331 uvádí v souvislosti s obcí Doubravčice, jíž tehdy dostal v manství.

 

Kromě mluvícího znamení a odkazů na historickou pečeť obce návrh znaku obsahuje také motivy heroldských (tj. geometrickým dělením štítu konstituovaných) figur cimbuřového nebo pilovitého dělení štítu, případně motiv obecné (tj. z reality odvozené a heraldicky stylizované) figury palisádové hradby.

 

Uvedené figury představují odkaz na historické lokality v okolí obce Doubravčice – hrad Šember, tvrz Dolánky a slovanské hradiště.

 

Výraznou figurou v návrhu znaku je rovněž heroldský kříž zvaný někdy též křížem sv.Jiří, který symbolizuje zasvěcení nové doubravčické kaple sv. Jiří, patronu hradešínské farnosti, ke které obec náleží.

Návrh č. 3

V zeleném štítě zlatý dub vyrůstající ze stříbrné cimbuřové paty s červeným heroldským křížem

Návrh č. 5

V zeleném štítě zlatý dub vyrůstající ze stříbrno-modře pilovitě dělené cimbuřové paty

Návrh č. 6

Ve stříbrném štítě dub přirozených barev vyrůstající ze zeleno-stříbrně pilovitě dělené cimbuřové paty

Návrh č. 9

Ve stříbrno-zeleně cimbuřově děleném štítě nahoře vyrůstající dub přirozených barev, dole palisádová hradba přerušená obilným klasem s listy, obojí zlaté

Návrh č. 15

Ve stříbrno-zeleně polceném štítě nad polcenou cimbuřovou patou opačných barev vpravo zelený dubový list, vlevo zlatý obilný klas s listy

bottom of page