top of page
Obec Doubravčice

  • Samotnou obcí prochází značená žlutá a zelená turistická stezka. Žlutá vede od Českého Brodu na Mukařov, nebo je zde možnost za obcí odbočit Hradiště u Doubravčic - Rozcestí na Šembeře a přes Přehvozdí dojít do Kostelce nad Černými lesy. Zelená pak směřuje z Kozojed přes Doubravčice a Masojedy k Hradešínskému lesu a dále se stáčí na Tismice a Tuchoraz.

  • V Doubravčicích se sice nenacházejí významné památky, ale je zde pár míst, která stojí za zastavení.

  • Nejstarší zástavbu v obci představovala vesnická stavení a hospodářské budovy kolem dnešní horní návsi. Dodnes se zachoval původní tvar návsi a je zde i několik pěkně udržovaných stavení, přestože jejich majitelé se již dávno nevěnují tradiční zemědělské činnosti. Významným dokladem místní minulosti je také zachovaná roubená chalupa a špýchar (nepřístupné). Dnešní restarurace Čabuzi bývala zájezdním hostincem, odehrávaly se zde taneční zábavy i divadelní představení. V budově místní školy (dnes kanceláře soukromého podniku) se začalo vyučovat zřejmě na konci 18.stol., neboť již roku 1770 byl v obci řádně ustanovený učitel.

  • Na návsi byl roku 1921 postaven pomník padlým spoluobčanům z Doubravčic. Vlevo od pomníku stávala od roku 1923 kamenná kaplička, odstraněna byl na zřejmě na počátku 50. let. Nahradila původní dřevěnou zvoničku "vidlák", která zde stávala ještě od dob císařovny Marie Terezie. V roce 2009 byla zahájena veřejnou sbírkou obnova obecní kapličky (viz. O obci - Obnova kapličky).

  • Za obcí, při silnici na Masojedy, stojí malý krucifix z roku 1851 (směr zelená turistická trasa). V roce 2011 byla  vyměněna poškozená socha Krista, o několik let dříve prošel pomníček celkovou rekonstrukcí. Vedle stojící dub letní je na hranici katastrů obcí Doubravčice a Masojedy. Obvod jeho kmene je 315 cm a stáří odhadováno až na 200 let. Přes pole odtud vede znovuobnovená polní cesta "U hruštičky", která byla osázena třešněmi, jeřabinami a nechybí tu ani ona hrušeň. Polní cestou lze dojít do míst Na Čihadlech, kde je hlavní silnice a značená žlutá turistická trasa s možností odbočky směrem do údolí Lázného potoka a Šembery.

  • Přejde-li se hlavní silnice po žluté a na konci ulice se nepokračuje vpravo po značení, ale vlevo, tak po pár metrech (tam kde stojí nový vodojem a zády k zatopenému lomu za zdí) je za příznivého počasí ideální místo pro rozhled do velmi dalekého okolí od západu přes sever až na východ.

DOUBRAVČICE vlajka obce BARVA.jpg
bottom of page