top of page
Tipy a zajímavosti nejen pro turisty

Každé místo si zaslouží naší pozornost, všude se dají objevit krásná a nečekaná přírodní zákoutí, stopy dávné historie, zajímavé stavby či výtvory současného člověka.

Následující stránky jsou věnovány obci Doubravčice, jejímu zajímavému okolí plnému historie i vzdálenějším místům, dosažitelným však snadno na kole či autem.

Naučná stezka

 • Údolím Šembery - v sobotu 10. září 2011 byla starostou města Č.B. otevřena nová naučná stezka s názvem Údolím Šembery.
  Stezka vede od pivovaru v Českém Brodě podél Šembery, kolem Podviničního rybníka do Zahrad, kde kříží Naučnou stezku Zahrady a pokračuje pak dále stále proti proudu Šembery. Stezka je doplněna o 12 informační tabulí s interaktivními prvky a otázkami pro zvídavé děti i dospělé. Poslední z tabulí byla umístěna v místech hradu Šember pod obcí Doubravčice. Celková délce stezky je cca 8,5 km, náročnost lehká až střední. Doporučeno i pro rodiny s dětmi.  Více info www.koniklec.cz

Turistické stezky

 • přímo obcí prochází žlutá a zelená turistická stezka, pod obcí v údolí Šembery se kříží žlutá, zelená a červená. Obec Doubravčice je proto vhodná jako výchozí bod pro kratší či delší pěší výlety do okolí. Dopravu do obce zajišťují autobusové linky č. 491 (Č. Brod - Mukařov) a 423 (Úvaly - Č.Brod), v obci naleznete krámek s potravinami, dvě restaurace Hospoda Doubravčice a Čabuzi,  cukrárnu U Bártů.

 • doporučené trasy
  Doubravčice - údolí Šembery - kostel Sv.Martina - Kozojedy (nenáročná trasa, vhodná i pro děti) 
  Doubravčice - Hradiště u Doubravčic - hrad Šemberk - Šembera - Tuchoraz - Podviniční rybník - Český Brod (celodenní procházka)
  Doubravčice - údolí Šembery - kostel sv. Martina u Kozojed - Bukovina - Jevanský rybník
  Doubravčice - Masojedy - Hradešínský les - Hradešín - vrch Klepec u Přišimas
  Doubravčice - les Dubina - Žernovka - Louňovický a Vyžlovský rybník - Voděradské bučiny

 

Cyklotrasy

 • Doubravčice jsou zahrnuty do systému značených cyklotras; dobrá poloha obce umožňuje cyklistům výlety krásným okolím za zajímavými cíli i mimo mapou dané trasy.

 • doporučené trasy (Upozornění: jedná se většinou o cyklotrasy tj. značené trasy pro cyklisty vedoucí po místních komunikacích.)
  Doubravčice - Štíhlice - Žernova- Louňovický rybník - Voděradské Bučiny - Jevany
  Doubravčice - Mukařov - Klokočná
  Doubravčice - Mukařov - Svojetice - Třemblat - hvězárna Ondřejov (12 km)
  Doubravčice - Štíhlice - Bukovina - Kozojedy - kostel sv. Martina - Kostelec nad Černými lesy
  Doubravčice - Štíhlice - Vyžlovka - Jevanské rybníky - Jevany - Aldašín - Bohumile
  Doubravčice - Šembera - Zahrady - Tuchoraz - Bylany
  Doubravčice - Šembera - Tuchoraz + rybník - Přistoupim - Vitice - Lipanská mohyla - Kouřim

 

Doporučené mapy a literatura:
turistická mapa Okolí Prahy jihovýchod, mapa Černokostelecka, turistická mapa Shocart 1:50 000 Střední Posázaví a Kutná Hora, turistická mapa Shocart 1:50 000 Nymbursko, turistická mapa Kompass 1:50 000 Praha východ, KTČ Turistická mapa Okolí Prahy, Cyklomapa Černokostelecko, Průvodce po Čechách Moravě Slezku díl 1. Okolí Prahy (nakl.Soukup&David), M. Dvořák Český Brod - Stručné dějiny, umělecké památky, pamětihodnosti na Českobrodsku (Interes 1992)

bottom of page